o chovu andulek zebřiček a dalšího ptactva

návštěvnost

Andulka vlnkovaná

Výskyt :

Austrálie

Velikost :

Přibližně kole 18cm výstavní andulky mohou být a zpravidla jsou větší.

Rozlišování pohlaví :

U andulek se pohlavý rozlišuje velice snadno podle barvy ozobýpokud je modré nebo namodralé je to sameček a pokud je hnědavé tak se jedná o samičku

Povaha :

andulky jsou velice spolešenský druh ptáků můžeme je chovat po párech ale i ve větší skupině pokud se rozhodneme koupit jedince musíme mu věnovat také velkou pozornost.Pokud se mu nebudeme věnovat tak u něj může docházet k poruchám chování a například vytrhávání peří.

Chovatelské zařízení :

Andulky muůžeme chovat jak v klecích tak ve voliérách samozřejmě čím větší prostor tí je to pro ptáka lepší.Pokud nabýdneme andulkám možnost šplhat vždy ji s radostí uvítají.

Klimatické podmínky :

Andulka je velice odolný pták a bez problémů přečká naši zimu potřebují však dobře izolovaný vnitřní úkryt kde se mohou skrýt aspoŇ na chvíli před mrazem v zimě také musíme dávat andulkám širší bydélka aby si andulka mohla při sezení na něm zahřívat nožky v peří.

Potrava :

pro andulky se dnes prodávají  směsi které jim velice vyhovují a obsahují vše potřebné podáváme také zelené krmivo jako je třeba pampeliška či salát potom je také vinikající senegalské proso jak zelené tak zralé andulka si sním také skvěle skrátí chvíli.A samozřejmě nesmíme opomenout grit a písek na trávení.

Denní činnost :

Andulka je nejznámější ptáček co se chování v klecích týče a je to pro to že si ji může pořídit i naprostý začátečník a ochočit si ji.Některé andulky nev šechny se dokonce naučí imitovat slova nebo zvuky jinak andulka celí den ně co dělá poletu je okusuje větvičky vysí hlavou dolů a prochází se po stropě voliéry či klece ( teda aspoň ty moje tam jsou skoro pořád) a vesele při tom švitoří.

Hnízdění :

Andulky jako většina papušký si nespletají hníz do ale v zajetí jim stačí budka ve které je uprostřed malí důlek aby n dno budky dáme navlhčené hobliny.Budka by měla mít rozměry 15x15x20  ŠxHxV a vletový otvoro průměru asi 5 cm.
Samičky snáší přibližně 4-6 bílích vajecna kterých sedí po dobu 18 dnů poté se začnou klubat mláďata na svět.Až se vylíhnou začnou je krmit strřídavě oba rodiče.Po dosažení asi 4 týdnů mláďata vylétavají z budky jelikož se ještě o sebe neumějí postarat tak je rodiče dokrmu jí a vodí to to trvá asi týden.Po 4 měsících se mláďata plně vybarví. Mladí ptáci se poznají podle toho že mají oko bez bílé duhovky.

 
Aukro.cz - Aukce Online